Indholdsfortegnelse:
- Aster
- Farverige kombinationer
- Aster Care Must-Knows
- Flere sorter af Aster
- 'Alma Potschke' New England Aster
- Calico Aster
- 'Fellowship' New York Aster
- 'Purple Dome' New England Aster
- 'Monch' Aster
- 'Triumph' Aster
- 'Wonder of Staffa' Aster
- 'Hella Lacy' New England Aster
- Plant Aster med:
Aster
Letvoksende aster findes i en række forskellige former og størrelser, der passer til haver i alle dimensioner, former og stilarter - især skærende haver og solrige eller let skyggefulde kanter. Selvom nogle få arter blomstrer i det tidlige forår, er de fleste på en spektakulær blomstervisning understøttet af stedsegrønne blade fra sensommeren langt ind i efteråret, når andre sommerblomster kan falme.
slægtsnavn |
lys |
plantetype |
højde |
bredde |
blomst farve |
løvfarve |
sæson funktioner |
problemløsere |
særlige funktioner |
zoner |
formering |
Farverige kombinationer
Asters får deres navn fra det latinske ord for "stjerne", og deres blomster er ofte superstjerner i efterårshaven. Nogle typer af denne indfødte plante kan nå op til 6 meter med blomster i hvidt og lyserødt, men også, og måske mest slående, i rig lilla, prangende lavendel og lejlighedsvis blå.
Se flere af vores foretrukne lavendelblomster her.
Aster Care Must-Knows
Med flere hundrede arter tilgængelige kan en aster findes under de fleste vækstbetingelser kort efter fuld skygge. Denne plante foretrækker fugtig, godt drænet jord; alt for våd jord fører til rådne. Nogle asters kræver næringsrig jord; andre har brug for mager jord, der mangler organisk materiale. De fleste asters bør dyrkes i fuld sol for at forhindre floppning, især på skyggefulde eller blæsende steder. Skovarealer tåler skygge, men har brug for morgensum for at producere de smukkeste blomster. Hold øje med puder af skimmel, rust og krysantemum, der suger næringsstoffer fra bladene og skal bekæmpes med kemiske kontroller. Konsulter en ekspert på dit lokale havecenter.
Beskyt dine planter mod pulveriseret mug ved hjælp af disse tip.
Aster kan dyrkes fra frø, men forventer ujævn spiring. Det kan være lettere at købe planter i et havecenter. Placer transplantationerne 1 til 3 fod fra hinanden, afhængigt af arten, tilsæt mulch for at holde jorden kølig og forhindre ukrudt og vand generøst. Knip spidserne af unge planter tilbage for at tilskynde til busthed. Hvis din region får mindre end en tomme regn om ugen, skal du fortsætte med at vandde aster regelmæssigt. Hvis dine planter mister blomster eller ikke blomstrer godt, får de for meget eller for lidt fugt. Prøv en anden vandingsmetode.
Fjern brugte blomster, efter at aster er færdigt med at blomstre i sæsonen for at forhindre langvarige uønskede frøplanter, der muligvis ikke ligner den oprindelige plante. Del hurtigt voksende hvert par år i foråret eller efteråret, hvilket hjælper planter med at opretholde livskraft og forhindrer dem i at dø ud i midten.
Flere sorter af Aster
'Alma Potschke' New England Aster
Symphyotrichum novae-angliae 'Alma Potschke' blomstrer fra august til frost med rødfiolette tusindfryd på en plante 4 meter høj. Zoner 4-8.
Calico Aster
Symphyotrichum lateriflorus er en 2- til 3 fod høj bjerg, busket plante med pink-hvide tusindfryd i september og oktober. Zoner 4-8.
'Fellowship' New York Aster
Symphyotrichum novi-belgii 'Fellowship' har klare lyserøde tusindfryd blomster på planter, der når 3 meter høje. Zoner 4-8.
'Purple Dome' New England Aster
Symphyotrichum novae-angliae 'Purple Dome' vokser kun 18 inches høj og har lyse lilla blomster i september og oktober. Zoner 4-8.
'Monch' Aster
Symphyotrichum x frikartii 'Monch' danner en ryddig haug 2 meter høj og bred med lavendelblå semidouble daisylike blomster fra juni til september. Zoner 5-8.
'Triumph' Aster
Symphyotrichum x alpellus 'Triumph' er en petite sommerblomstrende og når kun 1 fod høj. Dens kompakte form er ideel til fronten af grænsen eller containerhaver. Zoner 4-9.
'Wonder of Staffa' Aster
Symphyotrichum x frikartii 'Wonder of Staffa' ligner 'Monch', men vokser 28 tommer og har lysere blå blomster. Zoner 5-8.
'Hella Lacy' New England Aster
Symphyotrichum novae-angliae 'Hella Lacy' bliver 3 meter høj og har klare lilla blomster fra sommer til fald. Zoner 4-8.
Plant Aster med:
- Boltonia
Ser næsten ud som en høj baby åndedræt, er boltonia en stor, sensommer showstopper i den flerårige grænse. Også kendt som hvid boltonia og hvid dukke-tusindfryd, dets 1-tommer-tusindfrydslignende blomster kan være hvid eller lyserosa. Skær det tilbage i forsommeren for at fremme en mere robust forgrenet plante, der ikke kræver indsats.
- Russisk vismand
Russiske salvie er med sine høje, sprøde stænger lavendel eller blå blomster og sølvfarvet løv en vigtig spiller i sommer- og efterårshavene. Det viser sig godt mod de fleste blomster og giver et elegant look til blomstergrænser. De aromatiske blade er aflange, dybt skåret langs kanterne. Fodlange blomsterblomst blomstrer i mange uger. Fremragende dræning og fuld sol er ideel, selvom meget lys skygge tolereres. Planter tæt på for at undgå indsats, da de høje planter har en tendens til at floppe.
- Sedum
Sedums er næsten de perfekte planter. De ser godt ud fra det øjeblik, de kommer ud fra jorden om foråret og ser fortsat friske og fabelagtige ud hele vækstsæsonen. Mange er attraktive, selv om vinteren, når deres løv dør og bliver stående. De er også tørketolerante og har brug for meget lidt, hvis nogen pleje. De er favoritter af sommerfugle og nyttige bier. De høje typer er fremragende til skæring og tørring. Blir det bedre end det? Kun i det faktum, at der er mange forskellige typer af denne vidunderlige plante, fra høje typer, der vil være top 2 fod til lavtvoksende bunddækker, der danner måtter. Alle trives i fuld sol med god dræning. Jorddækstyper gør et godt stykke arbejde for at undertrykke ukrudt, men tolererer sjældent fodtrafik. Nogle af de mindre dyrkes bedst i potter eller behandles som stueplanter.